Töö Soomes – 3 kriitilist teemat, millele pakkumisi võrreldes kindlasti mõtlema pead

Töö Soomes on kümnete tuhandete eestlaste jaoks igapäevase elu osa ja päris kindlasti on ka Sul mõni sõber, sugulane või vähemasti tuttav, kes üle lahe töötab või korra elu-olu proovimas on käinud. Äkki oled isegi Soomes töömehe elu maitsnud või mõtled sinna praegu esimest korda minna?

Eelneva põhjal võiks oletada, et Soome tööleminek on lihtsamast lihtsam, löö vaid käed suurima palganumbri pakkujaga endale sobival ametikohal ning pojeehali! laevale. Sest olgem ausad, raha paneb rattad käima – maja vajab Eestis ehitamist, lapsed toitmist ja 55-tollisest tutikast telekast sõpradega jalkat vaadata on ikka hoopis teine tera.

Kuid kas tasub ainult palganumbri põhjal otsus teha või on veel teemasid, mida peaksid enne allkirja andmist uurima? Ja kas suurem number tähendab Sulle alati kõige kasulikumat diili? Neile küsimustele vastuse saadki.

Kõigepealt vaatame kiirelt otsa kolmele peamisele tegurile, mis eestlasi magnetina Soome tõmbavad, nii saad võrrelda neid põhjendustega, mida oma lähedastelt kuulnud oled ning mõtiskleda selle üle, kas tasuks ehk Sulgi end Soome tööõnne otsima asutada.

Miks minnakse Soome tööle?

Meie vahendame igapäevaselt meistrimehi järgnevatele ametikohtadele.

Ehituses on nõutud ametid:

 • üldehitaja;
 • betoneerija;
 • armeerija;
 • puusepp;
 • siseviimistleja;

Tööstuses:

 • betoonelementide valmistaja;
 • metallitööline (peamiselt erinevad keevitajad).

Nimetatud valdkondades töötajad toovad Soomes käimise ajenditena esile neid kolme põhjust:

1. Palk on Soomes töötades parem

Kuigi Eestis on palgad jõudsalt kasvanud ning Soomele tasapisi järgi roninud, tuleb Eestis oma ala töökal spetsialistil kalendrikuus ikkagi 200 tundi tööd rabada, et samaväärselt tasustatud saada.

EstEmploy töötajate endi sõnul aitab õiglane palk neil inimväärselt elada ja kindlustab perele stabiilse elu. Samuti on võimalik aeg-ajalt ka midagi suuremat ette võtta ja näiteks kord aastas soojamaareisilgi käia.

2. Soome töökultuur on inimlikum

Palk on küll tähtis, kuid tagasisidest tuleb alati välja erinevus, kuidas Eesti ja Soome ehituses ning tööstuses asju aetakse.

Kui Eestis kipub ülemus endiselt olema brigadir, kes jagab käske ja ootab vastuvaidlematut kuuletumist, siis Soomes on olulisel kohal võrdse kohtlemise põhimõte, tänu millele on igal töötajal võimalik juhiga samal tasemel suhelda. See inimlik lähenemine on oluline väärtus, mida Soomes töölkäijad hindavad.

3. Soome on lähedal

Mugavus loeb: võrreldes Rootsi või Norraga kulub Soome objektile sõitmiseks märkimisväärselt vähem aega. Eriti oluline on aga tõsiasi, et koju tagasi saab Soomest ühe päeva jooksul, seevastu ülevalt Skandinaaviast tulles võib reisimisele kuluda 2–3 pikka päeva.

4. Boonus: Sul on aastas 12 nädalat lisapuhkust

Lubasime nimetada kolm põhjust, aga toome boonusena esile veel neljandagi väga olulise.

Tavapärane graafik renditöötajal on selline, kus ta on 3 nädalat Soomes tööl ja 1 nädal kodus puhkusel. Mida see reaalselt tähendab?

Eks ikka seda, et lisaks 28 kalendripäevale seaduse järgi saadavale puhkusele, on Sul iga kuu lisaks üks nädal puhkamiseks. Aasta peale teeb see 12 nädalat, mis on 84 päeva. Seega – kokku puhkad Sina ühes aastas tervelt 28 + 84 = 112 päeva!

Kokkuvõttes oled Sa igas mõttes plussis, sest teenid paremat palka kui Eestis ning samas saad oluliselt tihemini jalad seinale visata.

Kuidas Soome tööle saada

3 olulist teemat, millele pakkumisi võrreldes tähelepanu pöörata

Kuidas on, kas põhjuseid lugedes tundus, et töö Soomes võiks olla midagi ka Sinu jaoks?

Olenemata sellest, kuidas praegu oma peas vastasid, on kandideerides äärmiselt tähtis osata Sulle tehtavaid pakkumisi sisuliselt võrrelda, sest nii langetad enda jaoks päriselt parima valiku. Vaatame lähemalt.

1. Palganumber ja Sinu ajakulu

Päris kindlasti on ka Sinu jaoks teenitav rahahulk oluline ja seepärast on tunnipalk tõenäoliselt esimene asi, mille kohta tööpakkujalt küsid ning mida pakkumiste puhul võrdled. Kuid ainult selle ühe numbri põhjal otsustamine on riskantne. Miks?

Sest number üksinda ei anna arusaamist, palju Sul lõpuks raha kontole alles jääb ja kui mugav kogu töölesaamise protsess on. Tarvis on vaadata kogu tervikut.

Näiteks meie kaudu Soome ehitusele ja tööstusse minejad saavad keskmiselt tunnipalka 14 €/bruto. Mõni saab veidi rohkem, mõni pisut vähem: kõik oleneb oskuste tasemest, töökogemusest, osadel ametitel ka sertifikaatide olemasolust, aga keskmine on selline.

Esimese hooga võib 14 € vähevõitu tunduda, aga mõtle järgnevale. Meilt saad Sa täisteenuse, mille ühe osana maksame ise kogu selle kupatuse eest:

 • laevapiletid;
 • kütus;
 • korter;
 • tööriided;

Lisaks on Sul alati olemas meiepoolne tugiisik, kes on valmis Sind 24/7 abistama. Ja mis kõige mõnusam, ta suhtleb Sinuga Su emakeeles, olgu selleks eesti, vene või läti keel.

Täisteenuse sisse kuulub ka see, et me ajame Sinu eest korda kogu dokumentatsiooni. Praktiline näide:

 • Sa lisad oma CV meie andmebaasi;
 • meie ise saadame Sinu CV tööandjatele ja suhtleme nendega;
 • kui Sind soovitakse palgata, sõlmime Sinuga töölepingu ja klaarime kõik kaasneva paberimajanduse;
 • ostame laevapiletid ning anname selga tööriided.

Sina ei pea vahepeal lillegi liigutama, alles kokkulepitud kuupäeval ilmud õigel ajal kohale ja purjetad Soome poole.

Pole üldse mitte paha, või mis?

Võrdluses sünnib tõde

Oletame, et Sul on laual ka teine pakkumine, kus tunnipalgaks on 16 €/bruto. Numbrite põhjal vaadates tundub 16 €/tunnis parem diil kui 14 €/tunnis, sest palgapäeval laekub Su kontole rohkem eurosid, eks?

Üldiselt on selliste 16 €/tunnis pakkumiste juures tingimus, et laevapiletite, kütuse ja eluaseme eest maksad Sa ise. Nüüd – löö kokku kõik oma kulud ja arvuta selle põhjal välja oma tegelik tunnipalk. Mis number Sulle siis vastu vaatab? Oma kogemuse põhjal julgeme oletada, et peale kulude mahaarvamist jääb Sinu lõplik tunnitasu vahemikku 13–14 €/bruto.

Lisaks on enamasti Sinu ülesandeks ise kõik oma dokumendid korda ajada. Sulle lihtsalt antakse ametiasutuse aadress kuhu minna tuleb ning ülejäänu on Su enda mure.

Sarnane lugu on ka tööriietega. Tavaliselt öeldakse, et mine osta endale riided ja me maksame need pärast kinni. Jah, tööriiete eest saad Sa raha tagasi, kuid kui oled väljastpoolt Tallinna, tuleb Sul hakata (pool)võõras kohas omapäi ehituspoode otsima ja läbi kammima. Kui mugav selline variant tundub?

Mõtle korra niipidi: see tööpäeva jagu aega (8 tundi!), mis Sul kogu eelneva majandamise ja järjekordades seismise peale kulub, võiks olla Sinu aeg. Aeg, kus oled enne ärasõitu koos naisega, perega või teed sõpradega huumorit. Kui palju see aeg väärt on?

Kiire kokkuvõte. Lõpliku otsuse, millisele lepingule oma allkiri panna, teed Sa loomulikult ise, aga enne vaata alati rahanumbri taha ja uuri, mida Su eest ära tehakse ja mis ülesanded ning kulud Sinu kanda jäävad. Nii saad aimu, palju Sulle päriselt eurosid kätte jääb ja kui suurelt või väikselt Sul sahmida tuleb.

2. Elukoht Soomes

On ilmselge, et koht, kus Sa Soomes töövälisel ajal elad, kujundab väga palju Sinu seal olemise kogemust. Kui ikka elad kahetoalises korteris koos 5 teise mehega, võid kindel olla, et Sa tunned end kergelt öeldes kehvasti. Sedaviisi pead-jalad puntras olles on Sul täpselt null privaatsust ja võimalust asju endamoodi sättida.

Samuti: kui olme on räämas, lagunenud või puudub esmavajalik sisustus nagu pesumasin või pliit, on Su moraal murust madalam ning hommikuti peeglisse vaadates näed seal orjatööl rügajat, mitte oma ala professionaali, kes läheb rõõmsalt päevale vastu.

Mismoodi meie elamise korraldame?

Elamise eest maksab EstEmploy, Sinu palgast enam midagi maha ei lähe.

Me majutame oma töötajad alati vähemalt 2-toalistesse kaasaegsetesse möbleeritud korteritesse, kus elab maksimaalselt 2 inimest. Seega – Sul on oma tuba, kus saad näiteks rahulikult Netflixist sarja vaadata või mugavalt naise-lastega suhelda. Võta või õhtusöök tuppa kaasa ja tee üle Skype’i üks perekondlik eine.

Meie soovitus on: uuri alati elamistingimuste kohta ning ära tee selles osas kompromisse või pane lootusi sellele, et küll Sa jamad ära kannatad. Varem või hiljem tuleb Sul ikka kopp ette ja siis hakkab ka kõik muu allamäge minema. Mõnus elamine = mõnus olemine.

3. Vahendusfirma usaldusväärsus

Kahjuks tuleb tõdeda, et tööjõu vahendamise äris liigub ka palju kahtlasi pakkumisi, mille eesmärk on lihtne – Sinult raha välja petta. Kuidas petupakkumisi ära tunda?

Kõige levinum skeem on selline, kus inimest hullutatakse ülihea pakkumisega.

Näiteks lubatakse 18 €/bruto tunnipalka, suurepäraseid elamistingimusi jne. Kui aga uurida täpsemat infot, vastatakse, et pole vaja pabistada ja nii palju surkida, sest kõik on raudselt kombes. Järgnevalt kiirustatakse huvilist ilma süvenemata lepingule alla kirjutama või lubatakse leping sõlmida tagantjärele, peale seda, kui inimene on juba oma raha eest Soome tööle sõitnud.

Kui saabub palga maksmise aeg, hakkab pihta eeskujulik venitamine ja järgmiste lubaduste andmine. Viimaks kaob lubaja üldse pildilt ning töötaja silme all on haihtunud algsed pudrumäed ja kitsasteks niredeks kuivanud ka piimajõed.

Sõnaga, mõte on selles: kui pakkumine tundub liiga hea ja ahvatlev, tasub taaskord palganumbrist kaugemale vaadata ja lisa uurida. Ükski firma, kes oma asju ausalt ajab, ei püüa põigelda kõrvale täpsustavate küsimuste eest ning ei venita korrektse lepingu sõlmimisega, veel vähem palga maksmisega.

Kindlasti googelda alati pakkumise teinud firmat ja selle esindajaid, uuri nende sotsiaalmeedia profiile ja vaata, kas kusagilt ujuvad välja maksuvõlad, mis on esimeseks ohumärgiks. Muidugi küsi lisaks kogemusi sõpradelt-tuttavatelt.

Kas EstEmployd tasub usaldada?

Julgeme 100% kindlusega öelda, et me oleme ettevõte, kus lubadused maksavad, ja seda alati! Meie töötajad on meie suurimaks varaks ning me anname nende heaolu tagamise nimel endast alati parima.

Kui Sa peaksid otsustama meiega liituda, võid kindel olla, et Su palk laekub täpselt lubatud kuupäeval ning Sa tunned end hoitud ja väärtustatud oma ala professionaalina, kelle seljatagune on kindel.

Kutsume Sind üles mitte lihtsalt meie juttu uskuma, vaid EstEmploy tausta erinevatest allikatest kontrollima (nagu ülal soovitasime). Siin on aga paar tagasidet meie töötajatelt:

„Kõik kuulutuses lubatud vastab tõele: töötasu saan õigeaegselt, töögraafik on täpselt selline nagu mina soovisin – kaks nädalat tööl ja üks kodus. Elan tööandja antud elukohas, mul on tööriided ja kaetud laevapiletite kulu. Elan elu nagu kuulutuses lubatud ja tunnen ennast Estemploys töötades inimesena. See on väga tähtis tunne“.

Umar Vilik
üldehitaja

„Varasemalt mul polnud kogemusi ei renditööga ega töötamisega välismaal. Estemploy leidsin läbi tööportaali, kus nende kuulutus silma jäi. Töökirjeldus oli piisav ja vastas minu ootustele, samuti eelnevale töökogemusele, seega kandideerisin. Olen väga rahul ja soovitaksin firmat ka teistele oma tuttavatele. Estemploy peab kinni oma lubadustest, on alati valmis suhtlema ja reageerivad probleemidele kiiresti. Palk tuleb õigeaegselt ja pole mingit keerutamist“.

Kaivo Niinlaup
puidutehase operaator

Rohkem referentse leiad siit.

Kokkuvõte

Kuidas siis Soome tööpakkumiste džunglis ellu jääda ning end lõpuks kuningana tunda?

Tarvis on teha vaid kolme asja:

 • tööpakkumiste võrdlemisel võta rahulikult ning ära otsusta esimese emotsiooni pealt. Kindlasti vaata laiemat pilti, ehk uuri välja, palju Su palk peale kulude mahaarvamisi olema saab. Lisaks mõtle ka enda mugavusele ja ajale – kas vahendaja teeb Su eest tüütud asjad ära või jätab kohustused Sinu kanda?
 • tee endale selgeks, mis oludes Sa elama hakkad ja vali võimalikest variantidest parim, sest lobudikus kannatades on elu väga kibe ja ka töö tegemisest ei tule nii miskit välja;
 • kontrolli firma ja seda juhtivate isikute tausta internetis ja sõprusringkonnas. Samuti, kui pakkumine tundub ulmeliselt hea, on seal tõenäoliselt peidus mingi konks ja tasub pigem umbusklik olla.

PS! Kui Sul nüüd tekkis tunne, et soovid EstEmploy kaudu Soome tööle kandideerida, klõpsa sellel lingil ja saada meile oma CV kodulehe vormi kaudu. Küsimuste korral helista või kirjuta, suhtleme meeleldi!