Välismaale tööle agentuuri kaudu või omal käel? Plussid ja miinused

Oled mõelnud minna välismaale tööle, kuid Sa ei tea, kas katsuda õnne omal käel või kasutada hoopis agentuuri teenuseid?

Järgnevalt anname Sulle ülevaate mõlemast võimalusest, et saaksid plussid ja miinused kokku lüüa ning otsustada, milline variant Sulle rohkem sobib.

Foto: shutterstock

Milliseid tegevusi sisaldab omapäi välismaale tööle minemine?

Valdav enamus meie renditöötajatest teenivad leiba Soomes, tänu millele oleme peensusteni kursis sinna töölesaamise võlude ja valudega. Sellest lähtuvalt räägime näites just Soomest.

1. Sobilike tööpakkumiste leidmine

Esimeseks sammuks on sobilike tööpakkumiste leidmine, mis tähendab et Sul on tarvis asuda tegema uurimistööd. Infot tasub otsida:

1. Soome tööotsingu portaalidest. Näiteks InfoFinland lehel on sisukas loetelu lehtedest, kust alustada;
2. Facebooki gruppidest, mis on pühendatud Soome tööpakkumistele. Näiteks katseta Facebooki otsingus märksõnadega nagu: „Soome töökuulutused“, „töö Soomes“, „tööpakkumised välismaal“ jmt;
3. sõprade-tuttavate käest, kel välismaal töötamise kogemus olemas.

2. Tööandja tausta uurimine

Olles leidnud huvipakkuva kuulutuse, tutvu kohe ka tööandja taustaga. Kas ettevõtte nimi tuleb välja petuskeemidega seotud uudistes? Kas firmal on võlgu või ähvardab seda hoopis pankrot?

Kui asi tundub vähegi kahtlane, võta parem ette järgmine kuulutus, sest Sa tõesti ei soovi pettusega kaasnevat aja-, raha- ja närvikulu.

3. Kandideerimine ja hea keeleoskuse tähtsus

Järgmisena on käes hetk, kus Sul on tarvis üle vaadata oma CV. Kas seal on kõik ajakohane info olemas? Kas Sinu foto näeb viisakas välja ja on tehtud maksimaalselt aasta tagasi? Kas Su CV on korrektses soome keeles?

Just kandideerimine on koht, kus paljude omal käel tööotsijate ind raugeb. Mõistmine, et intervjuuks tuleb sõita Soome ja vestelda ladusas soome keeles, võib olla karm kohtumine oma reaalse keeleoskusega.

Ausalt – enam-vähem arusaamisest ei piisa, Sul tuleb suuta mõista intervjueerija küsimusi ning rääkida endast ja oma oskustest korralike täislausetega. Hea keeleoskus on kindlasti Sinu trump.

4. Asjaajamine ja elukoha leidmine

Väga mahuka osa välisriiki tööleminekust moodustab kõiksugu paberite kordaajamine ning Soome pole selles osas mingi erand.

Kui Sind on tööle võetud, on tarvilik suhelda erinevate ametitega (nt maksuamet), et dokumentidega seonduv klaariks saada. Infoks: Helsingis võib mitmetes asutuses hakkama saada ka inglise, eesti ja vene keeles rääkides, kuid pealinnast väljaspool käib kõik soome keeles.

Ka on vaja kohe elukoha otsimine ette võtta. Isegi kui Sa pole veel tööle saanud ja käid alles intervjuudel, on oluline teha taotlus korteri saamiseks (asuntohakemus). Lisaks peaks Sul olema ka piisav hulk vaba raha, mis tagatise ja üüri alla panna.

5. Pikema plaani silmas pidamine

Töötades hooajalisel kohal, pead kohe alguses mõtlema ka sellele, mis saab töö lõppedes. Kas tuled koju tagasi? Või jääd Soome ja püüad uue võimaluse leida?

Omapäi olles hakkab ring taas otsast peale: töö otsimine, kandideerimised, intervjuud ja paberite vormistamised. See kõik vajab kannatlikkust ja soovi oma energiat sinna panustada. Kui Sul on pikk plaan olemas, ei kaota Sa fookust ja suudad hõlpsamalt rajal püsida.

Kellele sobib iseseisvalt välisriiki tööle minemine?

Nagu lugedes tõdeda võisid, on Soome (ja ka mujale) omal käel tööleminek korralik ettevõtmine. Eelis on kindlasti inimestel, kes oskavad kohalikku keelt ja tunnevad ennast mugavalt täpsust ja suurt kannatlikkust nõudvates asjaajamistes.

Ka kuluvad marjaks ära julgus ise initsiatiivi näidata ning oskus tagasilöökide korral positiivne suhtumine säilitada, sest kõik ei pruugi alati minna nii nagu ootad ja loodad.

Seega – kui Sul on keeleoskus olemas ja ka isikuomadused klapivad, tasub end kindlasti proovile panna, sest tegemist on väärt elukooliga.

Milliseid tegevusi sisaldab agentuuri kaudu välismaale tööleminek?

Tööjõurendifirmade eesmärk on lihtsustada välismaale tööleminemise protsessi, võttes kogu paberimajanduse ja ka osad riskid enda kanda, et tööpakkujatel oleks lihtsam inimesi palgata ning spetsialistidel nagu Sina mugavam tööle saada. Meie ettevõttes käib asi järgnevalt:

  1. Sina lisad kodulehel meie andmebaasi enda CV;
  2. sobiliku tööpakkumise ilmumisel saadame Sinu CV tööandjale ja alustame läbirääkimisi;
  3. kui tööandja soovib Sind palgata, sõlmime meie Sinuga töölepingu ja ajame Soomes korda kõik paberid;
  4. ostame Sulle laevapiletid ja anname uued tööriided;
  5. Sina tuled kokkulepitud ajal kohale ja seilad Soome.

Soovides teistest renditööjõu vahendajatest eristuda, maksame Sulle veel kinni ka auto kütuse ja korteri üüri Soomes. Lisaks on teenuse osa ka 24/7 kättesaadav tugiisik, kes suhtleb Suga emakeeles (eesti, vene või läti).

NB! Kui plaanid välismaale tööleminekuks rendifirmat kasutada, uuri alati ettevõtte tausta ja veendu, et puuduvad võlgnevused ning osalemised kahtlastes skeemides.

Samuti ei ole rendifirmade pakutavad eelised ühesugused. Tutvu rahulikult erinevate ettevõtete lubadustega ja langeta otsus alles peale põhjalikku kaalumist. Oleme sel teema pikemalt kirjutanud ka siinses postituses.

Kellele sobib rendifirma kaudu välismaale tööleminek?

Rendiettevõtte kaudu tööleminek sobib kõigile neile, kes hindavad mugavust, enda vaba aega ja soovivad oluliselt vähem riskida, kui seda üksinda minnes teha on tarvis.

Kokkuvõtvalt: kui oled oma ametis tubli töötegija ja eelistad võõrriiki väärilist tasu teenima minnes kindlat seljatagust ja asjaajamise lihtsust, tasub Sul otsustada rendifirma kasuks.