Välismaal töötamise maksud ja tuludeklaratsioon renditöötajana Soomes töötamise näitel

Välismaal töötamise maksud ja tuludeklaratsioon renditöötajana Soomes töötamise näitel
Pilt: shutterstock

Üks teema, millest ei saa üle ega ümber, kui Sul on plaanis töö välismaal, on maksud ja tuludeklaratsioon. Kuidas muidu teaksid, millised on Sinu kohustused maksude osas või millised õigused sotsiaalsetele garantiidele, nagu tervisekindlustus või pension?

Kuna maksusüsteemid erinevad riigiti, nõuab kohalike seaduste tundmaõppimine aega ning tihtipeale asjatundjate abi. See vaev tasub aga end kindlasti kuhjaga ära. Vaid teades, kui suur osa Sinu töötasust läheb maksudeks ja kui suur osa laekub reaalselt pangakontole, saad Sa hinnata tööpakkumiste atraktiivsust enda jaoks. Samuti väldid ebameeldivaid üllatusi, mis võivad muidu hiljem ees oodata tuludeklaratsiooni esitamisel või pahuksisse minekut maksuametiga.

 

Maksud ja tuludeklaratsioon Soome ettevõttes töötades

Kui lähed tööle otse Soome ettevõttesse, on Sul kohustus võtta end arvele Soome maksuametis, kes väljastab Sulle kohaliku maksukohuslase numbri, mille alusel saad tulumaksu tasuda.

Soomes on progressiivne maksusüsteem ja tulumaksumäär sõltub inimese aastasest sissetulekust. Mida suurem on tulu, seda kõrgem on maksumäär. Teisisõnu arvutatakse Sinu käesoleva aasta tulumaksumäär välja info põhjal, mida Sa ise maksuametile seniste ja ennustatavate tulude kohta annad.

Sinu vastutada on, et Su töötasust aasta jooksul tulumaksukontole piisavalt ettemakseid laekuks. Järgmisel aastal arvutab maksuamet välja möödunud aasta lõpliku tulumaksusumma ning võrdleb seda ettemaksukontole laekumistega. Kui tulumaksu on laekunud rohkem, saad maksutagastust, kui vähem, pead puuduolev osa juurde tasuma.

Ka Sinu sotsiaalmaks laekub Soome ning õigusi sotsiaalsetele garantiidele, nagu tervisekindlustus või pension, arvestatakse kohalike reeglite järgi.

 

Maksud Eesti ettevõtte renditöötajana Soomes töötades

Kui lähed Soome tööle meie kaudu, sõlmid lepingu EstEmploy OÜga, mis on läbi ja lõhki Eesti ettevõte. Töötad küll renditöötajana Soome firmas (nn kasutajaettevõttes), aga palka maksab Sulle EstEmploy OÜ ning tasub ka selle pealt kõik maksud.

See tähendab, et suures plaanis on Sinu jaoks kõik samamoodi, nagu Eestis töötades, üheainsa suurema erinevusega ‒ tulumaksu tasume Sinu palgalt Eesti asemel Soome. Nagu öeldud, sõltub Soome tulumaksumäär Sinu aastasest sissetulekust ning tulumaksuprotsent võib seega olla väiksem kui Eestis, kus see on 20%. 

Sinu sotsiaalmaks laekub aga endiselt Eestisse. See tähendab, et Sul on jätkuvalt Eesti tervisekindlustus ning saad mugavalt Eestis arsti juures käia. Samuti laekuvad Eestisse töötuskindlustus- ja pensionimaksed. 

 

Töö välismaal, tuludeklaratsioon Eestis

EstEmploy OÜ töötajana esitad tuludeklaratsiooni Eestis, nagu oled harjunud, ent pead sellel deklareerima välisriigis teenitud tulud. Väljastame Sulle väljamakstud töötasu kohta tõendi, kus on kogu vajalik info, mille pead deklaratsioonile kandma. 

Eesti ja Soome maksuametid vahetavad omavahel infot. Kuna Soomes toimub tulude deklareerimine hiljem kui Eestis, edastab sealne maksuamet Eesti kolleegidele info alles siis, kui siinsed tuludeklaratsioonid esitatud. Juhul kui Soome maksuameti andmed erinevad meie omadest, palub Eesti maksuamet meil andmeid täpsustada. Selline topeltkontroll tagab, et lõpuks on numbrid igal juhul õiged ja ükski viga läbi ei lipsa. 

 

EstEmploys säilitad mugavalt sidemed Eestiga

Soome tava kohaselt maksame palka kaks korda kuus ‒ ning meie puhul võid kindel olla, et töötasu laekub lubatud päeval. Seejuures pole Sul tarvis Soome pangas kontot avada, vaid saad jätkata arveldamist oma Eesti pangakonto kaudu.

Kas muus osas jätkub elu endistviisi ‒ Sul säilib Eesti ravikindlustus ja võimalus end Eestis töötuna arvele võtta, kogud Eestis pensionistaaži ning kasvatad vara teises või kolmandas pensionisambas, kui oled viimastega liitunud. 

Näeme, et meie töötajad hindavad neid võimalusi kõrgelt ning üha enam soovitakse Soomes töötada just nimelt Eesti ettevõtte kaudu. Minevikku on jäämas mõtteviis, et mujal on rohi rohelisem või pensionipõli kuldsem. Pigem nähakse oma tulevikku kodumaal ja soovitakse panustada siinsesse süsteemi.

Kas teadsid, et EstEmploy töötajad elavad mugavates rendikorterites, mille eest tasub tööandja, ning maksame neile transpordihüvitist? Vaata lähemalt, mida oma töötajatele pakume.

 

Otsid uusi väljakutseid Soomes ehituses või tootmisettevõttes? Lisa oma CV meie andmebaasi ning võtame Sinuga sobiva pakkumise korral ühendust.  

äesolev artikkel rääkis, millised on maksud ja tuludeklaratsioon renditöötajana Soomes. Kui Sind huvitab välismaal töötamine, võivad Sulle huvi pakkuda ka järgmised teemad: